במה שונים הפרקטים מהדקים ומהם השימושים השונים לכל אחד

 פרקטים ודקים שייכים לקטגוריה של פתרונות ריצוף המבוססים על עץ. יחד עם זאת, יש הרבה הבדלים בין שני סוגי הריצוף הפופולאריים הללו. את ההבדל העיקרי ניתן לראות באופי השימוש: בעוד פרקטים מתאימים בעיקר לחלל פנים, הייעוד של דקים הוא חלל חוץ כגון מרפסת, חצר, גינה או גג. פרקטים הם פתרון מושלם לחדרי שינה, סלון, מטבח ואיזורים אחרים בתוך בתים ודירות. 

 
אפשר למצוא אותם בעסקים, במפעלים, בארגונים וחברות, אולם הם לא יכולים לעמוד בתנאי מזג אוויר קיצוניים ולכן אינם מתאימים לאיזור פתוח. 
מנגד, השימוש בפרקטים אינו מותנה בתנאים ספציפיים והם נחשבים לשיטת ריצוף יוקרתית ובעלת נוכחות.
 
אופי השימוש משפיע לא רק על המראה של דקים מול פרקטים, אלא גם על התחזוקה בטווח הקצר והארוך. תחזוקת פרקטים אינה מסובכת והיא פשוטה בהרבה מניקיון של משטחי ריצוף אחרים. אפשר להשתמש בחומרי ניקוי ייעודיים על מנת להסיר כתמים מעל פרקטים, וברוב המקרים ניגוב עם מטלית לחה ייתן מענה לרוב דרישות הניקיון. מנגד, תחזוקה של דקים דורשת מיומנות ברמה קצת יותר גבוהה. מומלץ לשמן את הדקים בלכה אחת לתקופה מסוימת ולמנוע חדירה של רטיבות ומים. מים נוטים להרחיב את קורות העץ המשמשים לבניית דקים ולפגוע ביעילות שלהם. יחד עם זאת, גם בדקים וגם בפרקטים יש צורך בתגובה מהירה לכתמים או להצטברות של לכלוך. המתנה ארוכה עלולה לגרום לכתמים לשקוע בתוך העץ ולהסב לו נזקים בלתי הפיכים.
 
השוואת מחירים בין דקים ופרקטים
 
גם בהיבט הכלכלי ניתן למצוא הבדלים יחסית גדולים בין פרקטים לבין דקים. ראשית, המחיר של פרקטים ודקים נגזר מתוך סוג העץ הספציפי. ככל שהעץ נדיר ואיכותי יותר, כך המחיר למ"ר עולה. שנית, עדיף להשקיע בעץ איכותי ולהתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי התאמה של קורות העץ לסוג האקלים. אין סיבה להתפשר על איכות הפרקטים או הדקים או לבחור בסוג עץ שלא מתאים למזג אוויר ים תיכוני.
השוואת מחירים בין דקים לבין פרקטים מעלה מסקנות מעניינות. על פניו נראה כי המחיר של הפרקטים נמוך יותר לעומת דקים, אך למעשה יש היצע רחב של אפשרויות מתוכן ניתן לבחור. חלק מהלקוחות ישמחו להשתמש ולהתקין פרקט יוקרתי וירצו להשקיע מאות שקלים בכל מ"ר, לעומת אחרים שיסתפקו בתחליפים זולים. מגמה דומה קיימת גם בתחום הדקים ולכן אין דרך חד משמעית לקבוע את הפער. מצד שני, אין ספק כי מחיר המינימום של פרקטים נמוך יותר ממחיר המינימום של דקים.
 
היצע וביקוש
 
בסופו של דבר, שימוש בעץ בתור פתרון ריצוף הוא פונקציה של היצע וביקוש. כללי השוק קובעים את רמת האיזון בין ההיצע לביקוש וכך משפיעים גם על המחירים. חשוב להכיר את החוק הזה על מנת להבין מדוע יש הרבה יותר פרקטים מאשר דקים. הסיבה לכך לא קשורה בהכרח ליעילות של הפרקטים, לשילוב האיכותי שלהם בתוך הבית או למחירם הנמוך ביחס לדקים, אלא לגודל השטח עבורו הם מתאימים. יש יותר חללים פנימיים הדורשים ריצוף מעץ מאשר חללים חיצוניים להם מתאים ריצוף מן הסוג הזה.
במה שונים הפרקטים מהדקים ומהם השימושים השונים לכל אחד
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם